RSS
środa, 18 listopada 2015

Zapraszam na moja nową stronę poświęconą roślinom tropikalnym. Znajdziecie tam także wpisy o moich podróżach po roślinno-ogrodniczej mapie świata, trochę o mojej pracy z roślinami, ogólnych ciekawostek ze świata flory i fauny... serdecznie zapraszam do czytania i komentowania.

 

www.floratropicana.pl

16:40, ania801202
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 maja 2015

Uwielbiam zakupy! Kupuje namiętnie i z pasją, mogłabym to robić codziennie. Czasem sobie myślę, że kupowanie byłoby dla mnie idealną pracą. Oglądanie, wybieranie, planowanie to magiczne chwile, których niejedna kobieta potrzebuje do życia jak powietrza. Chyba na tym kończy się moje podobieństwo do większości kobiet. Postawcie stoisko z kwiatami przy witrynie Diora, a możecie być pewni, że nawet nie spojrzę na torebki, kiecki i szpileczki za szybą. Tak, ja kupuje zielsko! Kupuje głównie w celach eksperymentalnych. Sprawdzam, ile są w stanie ze mną wytrzymać. Po prostu się ich uczę, bo uważam, że wiedza nabyta na drodze doświadczenia jest najcenniejszą i najpełniejszą. Nie lubię teorii, bo często zawodzi, praktyka jest o wiele ciekawsza!

Lubie rośliny i lubię się ich uczyć, nie tylko dla własnego kaprysu, ale także dlatego, że to mój zawód. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy klient prosi mnie o ogrodniczą poradę, a ja mówię, że nie wiem, że nie znam, nie słyszałam. Tak więc aby ograniczyć ilość nieprzyjemnych, z zawodowego punktu widzenia, sytuacji kupuje, testuje i doświadczam.

Ostatni weekend był wyjątkowo udany. W Singapurze odbywał się comiesięczny bazar kwiatowy towarzyszący spotkaniu miłośników orchidei. Planowałam powiększenie ‘kolekcji’ od paru tygodni i udałam się tam z listą konkretnych zakupów. Znalazły się na niej trzy tillandsje (oplątwy) oraz miniaturowy storczyk do mojego orchido-terrarium. Jak postanowiłam, tak kupiłam. Kłopot sprawił mi jedynie wybór storczyka. Liczyłam na zakup oncidium, a niestety te, które były dostępne jakoś mnie do siebie nie przekonały. Wybór padł na dendrobium, prawdopodobnie dendrobium kingianum o wyjątkowych kolorowych liściach. Niestety sprzedawca nie był pewien, co sprzedaje, a ja kupiłam dendrobium niespodziankę. Niestety, dopóki nie zakwitnie ciężko jednoznacznie stwierdzić co to za gatunek.

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym trochę listy nie poszerzyła. Tym razem padło na gasterie oraz dwa storczykowe magazyny do poczytania. Nie będę się nudzić do czasu kolejnych zakupów.

Wy też coś interesującego kupiliście w miniony weekend?

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze na koniec, moje trzy ulubione storczyki z majowego konkursu Orchid Society. Dla mnie wygrały, tylko nie wiem czemu sędziowie nie podzielali mojego opinii :/ Chyba muszę się jeszcze trochę podszkolić...inna opcja jest taka, że mam dziwny gust.

 

Pozdrawiam!

A.

 

piątek, 27 lutego 2015

Wiosna już jest tuż, tuż za rogiem. Dla wszystkich zapominalskich to ostatni dzwonek na wysiew nasion niektórych roślin rabatowych. Jeśli chcecie cieszyć oczy i serca kwiatami z własnej uprawy, to czas nagli i trzeba zacząć wcielać plany w życie!


Lutowy termin siewu nasion:


-petunia / surfinia
-szałwia błyszcząca
-żeniszek
-melamopodium
-lobelia
-celozja
-begonia
-werbena

Wiele nasion roślin ozdobnych przyspieszy kiełkowanie, jeśli przed wysiewem namoczymy je przez 24 godziny w wodzie o temperaturze 30-450C. Nie zapominajcie o zaprawianiu nasion odpowiednimi środkami chemicznymi, aby uchronić siewki przed chorobami i szkodnikami. Wysiane nasiona umieszczamy w pomieszczeniu o minimalnej temperaturze 150C (optymalnie dla wiekszości gatunków jest to 22-260C).


Powodzenia!
A.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6